REKRUTACJA 2019/2020szkola » Brak treści o podanym ID

Wyjazd grupy projektowej z geografii do Planetarium i Obserwatorium

Trzynastego maja, w słoneczną sobotę, wybraliśmy się na zajęcia rozwijające zainteresowania geograficzne i astronomiczne. Opiekę nad nami sprawowała Pani Bogusława Pietrzak. Wyjazd do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego zorganizowano w ramach projektu "Przez eksperyment do przyszłości", który jest współfiansowany ze środków Unii Europejskiej.

Najpierw udaliśmy się do obserwatorium, które mieści się w murach dawnej wieży ciśnień (ul. Żołnierska). Tam oprowadzał nas przewodnik. Na pierwszym piętrze znajdowała się wystawa astronomiczna, dotycząca sposobów mierzenia czasu na przestrzeni wieków. Zobaczyliśmy zabytkowy i rzadki eksponat, jakim jest zegar Shortta - najdokładniejszy zegar wahadłowy, trikwetrum - przyrząd służący do obserwacji astronomicznych, wynaleziony przez Klaudiusza Ptolemeusza, kwadrant - urządzanie do obserwacji Słońca oraz bardziej rozpoznawalne – astrolabium, czyli przyrząd astronomiczny, używany w nawigacji do początku XVlll wieku. Na drugim piętrze podziwialiśmy kolekcję meteorytów (także tych z Polski!), potocznie nazywanych ,,kamieniami z nieba''. Zagłębiliśmy się w genezę spadającej gwiazdy. Oczywiście to nie gwiazdy spadają, tylko poruszające się z olbrzymią prędkością cząstki kosmicznej materii. Dużą ciekawość budziły meteoryty księżycowe i marsjańskie. Bo przecież skąd wiadomo, że są to skały akurat z Księżyca czy Marsa? Co one robią na Ziemi? Przewodnik rozwiał nasze wątpliwości udzielając racjonalnych odpowiedzi. Trzecie piętro poświęcone było promieniowaniu kosmicznemu. Dowiedzieliśmy się, że z Kosmosu dociera do Ziemi ciągły strumień najmniejszych składników materii, cząstek elementarnych, których prędkości często zbliżone są do prędkości światła, a to warunkuje ich ogromną energię. Następnie nadszedł czas na taras widokowy, znajdujący się na wysokości 26 metrów. Z tego miejsca podziwialiśmy piękną panoramę stolicy Warmii i Mazur. Potem udaliśmy się do kopuły obserwacyjnej, w której pracował sam Mikołaj Kopernik. Centralną część pomieszczenia zajmuje olbrzymi teleskop, przez który każdy z nas miał szansę oglądać Słońce. Po wizycie w obserwatorium udaliśmy się spacerem do planetarium. Tam zrelaksowaliśmy się podczas urzekającego Pokazu Nieba nad Warmią i projekcji pt.: Ziemia, Księżyc i Słońce. Dzięki temu znamy odpowiedzi na pytania, dlaczego świeci Słońce, jak zmieniają się pory roku, co dzieje się na niebie, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi.

Pełni wrażeń i nowej wiedzy przed wyjazdem, pomaszerowaliśmy w stronę Starego Miasta, a tam w restauracji "Grecos" zjedliśmy pyszny obiad. Dzięki pięknej pogodzie dopisywał nam humor.

Gabriela Kęszczyk 2dZobacz zdjęcia z wyjazdu