nauczanie » Projekt edukacyjny w gimnazjum

Kultura Kurpi Południowych Mazur

2 marca uczennice klasy 3sa zaprezentowały projekt edukacyjny pt.: "Kultura Kurpi Południowych Mazur". Liwia Arbatowska i Aleksandra Dzieciniak przedstawiły historię, obyczaje i architekturę tej ziemi. Uczennice przygotowały także wystawę rękodzieła ludowego. Prezentację tematu uatrakcyjnił zespół folklorystyczny "Wystek", działający przy Domu Kultury w Szczytnie . Członkinie zespołu bardzo chętnie opowiadały o zanikającej kulturze kurpiowskiej, o dawnych zwyczajach i obrzędach . Dyrekcja szkoły i uczniowie klasy 3d wraz z wychowawcą mieli okazje usłyszeć czystą gwarę kurpiowską i podziwiać barwne stroje ludowe. Prezentacja projektu miała na celu przybliżyć tradycje i folklor grupy etnicznej, żyjącej na pograniczu północnego Mazowsza i południowych Mazur.

Bogusława Pietrzak