Warsztat WenDo

W dniach 23 - 24 listopada 2019 r. trzynaście uczennic Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego wzięło udział w dwudniowych warsztatach dla dziewcząt WenDo. Było to pierwsze tego rodzaju szkolenie w naszym powiecie. Podczas szkolenia licealistki z Sobiecha nauczyły się m.in. jak reagować w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu i życiu. Po odpowiednim przygotowaniu, dzięki koncentracji i właściwej motywacji, udało się im wykonać zadanie polegające na przełamaniu desek!

Wen Do to przede wszystkim metoda zapobiegania przemocy, budowania pewności siebie, asertywności połączona z elementami samoobrony. Nazwa „WenDo” pochodzi od dwóch wyrazów: women (ang. ‘kobiety’) i do (jap. ‘droga’), co oznacza „Drogę Kobiet”. WenDo zostało stworzone w Kanadzie przez kobiety z myślą o kobietach i dziewczynkach.

Warsztaty Wen Do w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie były elementem kampanii społecznej „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” objętej Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Szkolenie przeprowadziła certyfikowana trenerka WenDo p. Barbara Wyłudek, przewodnicząca stowarzyszenia „Kobieta na PLUS”, a organizatorką była Pani Anna Sarbiewska.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kobieta na PLUS oraz Fundację im. Stefana Batorego