REKRUTACJA 2019/2020

rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 przeprowadzona będzie elektronicznie

aktualności » z życia szkoły

Bezpieczeństwo w internecie

26.02.2019 r. spotkaliśmy się ze specjalistami od spraw cyberbezpieczeństwa i cyberprzemocy. Byli to kom. Konrad Kordalewski oraz Jakub Kurzawa.

Wydawać by się mogło, że podejmowali oni tematy znane i oswojone, ale w miarę postępu prelekcji okazywało się, że bezpieczeństwo w internecie to nadal terra incognita, czyli ziemia nieznana. Dowiedzieliśmy się, że moment włączenia telefonu uruchamia transfer ogromnej ilości danych o nas, naszych zainteresowaniach, znajomych, rodzinie, upodobaniach, zakupach, odwiedzanych miejscach i stronach. Te dane są z kolei gromadzone na potężnych serwerach i służą do profilowania. Stąd tylko krok do wpływania na nasze wybory, decyzje. Brzmi to jak wykład o teorii spiskowej, ale prawda jest bardziej brutalna - to nie spisek, to rzeczywistość. Stąd właśnie potrzeba dbałości o bezpieczeństwo, ponieważ zaniechania w tym zakresie mogłyby skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami.

Druga część prezentacji była jeszcze bardziej dramatyczna - na ekranie pojawiły się zdjęcia nastolatków, którzy zapłacili najwyższą cenę za zbytnią otwartość, a internet nie zapomina i żywi się słabością użytkowników. Osaczeni przez komentarze często decydowali się na krok ostateczny. Ostatni film był dramatycznym ostrzeżeniem. W przypadku internetowego hejtu jesteśmy bezradni, a jeżeli jeszcze wstydzimy się prosić o pomoc - to jesteśmy w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i życiu.

Korzystajmy z wiedzy innych, miejmy świadomość, do kogo zwrócić się o pomoc.

P.K.

Zobacz zdjęcia