Apel "Ojcowie Niepodległej"
9.11.2018

100-lecie obchodów Niepodległości Ojczyzny powoli zmierza ku końcowi. W ubiegłym i bieżącym roku szkolnym odbyło się z tej okazji ponad pięćdziesiąt imprez, upamiętniających powrót Polski na mapy Europy. Jedną z niedawnych był apel przedstawiający kilku przedstawicieli władz, mających wpływ na polityczne i społeczne oblicze państwa w 20-leciu międzywojennym.

Nim przed widownią pojawili się uczniowie, wprowadzono Poczet Sztandarowy Szkoły i punktualnie o 11:11 wszyscy pod kierunkiem G. Morawskiej (3a) odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie K. Iłłakowiczówna, dziennikarz i historyk wywołali z mroków historii J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, I.J. Paderewskiego, I. Daszyńskiego, W. Witosa i J. Moraczewskiego. W scenariusz przedstawienia wpleciono pieśni i piosenki tematycznie nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości.

Akademię zawdzięczamy licznej grupie młodzieży. Wystąpili: M. Archacka (skrzypce), J. Archacki (rola R. Dmowskiego i śpiew), P. Kęsicka (K. Iłłakowiczówna), G. Kąkolewski (historyk), K. Pisarski (dziennikarz),W. Deptuła (I.J. Paderewski, śpiew), M. Godlewski (J. Moraczewski), W. Grądzik (I. Daszyński), P. Stadlewski (W. Witos) K. Komorowski (J.Piłsudski). Utalentowane wokalistki to: D. Kłos Z. Kowalska, J. Rogalska, , K. Mysiorska i M. Fronczak. M. Dobrzyński i O. Guziak wspierali grą na gitarze wokal J. Archackiego w piosence o Piłsudskim. Drugi z wymienionych gitarzystów także akompaniował W. Deptule. Słowa wdzięczności należą się byłemu uczniowi naszej szkoły, A. Dzieżykowi, który sprawił piękny prezent Niepodległej: skomponował muzykę do wiersza „Barwy narodowe” M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a utwór ten zaśpiewała M. Kusior.

Nie tylko słowa, ale obraz i dźwięk składały się na treść przedstawienia, za co odpowiedzialność wzięli H. Baranowski i J. Mahluf.

Uczniowie powinni zapamiętać wymowną wypowiedź I. J. Paderewskiego "Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości", ponieważ zawiera wciąż aktualne treści.

K. Napiórkowska

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości