Październik miesącem oszczędzania

Trudno znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego akurat październik jest miesiącem oszczędzania. Może to sugestia, że warto oszczędzać choćby na wspaniałe prezenty świąteczne, za którymi już wkrótce powinniśmy się rozglądać. Oszczędzanie nie powinno być metodą gospodarowania nadwyżki finansowej, ale sposobem życia.

26 października 2018 roku uczniowie z klas pierwszych liceum brali udział w wyjedzie do Warszawy, podczas którego odwiedzili instytucje związane z finansami: Giełdę Papierów Wartościowych oraz Centrum Pieniądza w Narodowym Banku Polskim. Młodzież miała okazję poznać tajniki inwestowania na giełdzie, które zostały przedstawione podczas zajęć prowadzonych przez pracownika Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego, głównego organizatora Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Podczas zajęć w Centrum Pieniądza uczniowie poznali historię polskiej waluty od „złotego wieku” Rzeczpospolitej, przez okres międzywojenny, aż do denominacji z 1995 r. Dowiedzieli się, w jaki sposób najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski znalazły swoje odzwierciedlenie w rozwoju złotego.

Młodzież miała także okazję zwiedzić zabytkowy teren Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, które jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Warszawy. Kunsztowna architektura uniwersyteckich budynków oraz bujna zieleń, otaczająca gmachy, sprawiają, że panuje tu szczególna atmosfera, pozwalająca odpocząć od szybkiego rytmu miasta. Ważnym symbolem Uniwersytetu jest brama, którą można oglądać od strony Krakowskiego Przedmieścia. W październiku 1916 r., pięć lat po jej wybudowaniu, umieszczono na niej herb uczelni – orła w koronie - otoczonego pięcioma gwiazdkami, które symbolizują pięć pierwszych wydziałów Uniwersytetu: Prawa i Administracji, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny, Nauk i Sztuk Pięknych. W niszach bramy ustawiono posągi Ateny i Uranii, z których pierwsza trzyma w ręku hełm, a druga glob. Wchodząc na teren Uniwersytetu Warszawskiego dostaliśmy się pod opiekę bogiń mądrości, opiekunek wiedzy o wszechświecier.

Mam nadzieję, że wszyscy uczniowie zostali objęci opieką bogiń mądrości i już teraz, a może w przyszłości, zaczną swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie, a sztabka złota, którą trzymali w dłoni w skarbcu Narodowego Banku Polskiego, będzie dla nich wyzwaniem. Niektórzy dali radę podnieść ją już teraz , a może w przyszłości będą w jej posiadaniu. Warto oszczędzać…

Doradca Zawodowy - Alicja Kasprowicz