"Po śladach..." (klasa I D na wycieczce w Olsztynie)

Po śladach twórczości Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX w., wyruszyliśmy w środę 13.06.2018r. wraz z opiekunami p.Ewą Gumkowską i p. Magdaleną Lisewską. Zawitaliśmy do olsztyńskiej galerii BWA. Była to dla nas świetna okazja, aby wzbogacić swoją wiedzę humanistyczną (np. naocznie przekonać się, czym jest deesis, motyw znany z "Bogurodzicy") oraz lepiej zrozumieć istotę sztuki współczesnej. Wśród wielu obrazów inspirowanych prawosławiem każdy znalazł coś dla siebie. Oglądając ikony Nowosielskiego, można było poczuć sakralny klimat tej twórczości, dostrzec bliski związek artysty z duchowym wymiarem świata.

Obiektem naszego zainteresowania były również prace uczniów Nowosielskiego oraz malarzy kroczących jego śladami. Każde dzieło miało jednak swój indywidualny charakter i przywodziło na myśl inne skojarzenia.

Po śladach historii II wojny światowej, a dokładniej Holokaustu, ruszyliśmy, oglądając dzieło Moniki Wangury-Kurosad inspirowane wierszem poety żydowskiego pochodzenia Paula Cellana "Fuga śmierci". Artystka stworzyła własną interpretację utworu za pomocą rysunków tuszem i instalacji przestrzennych. W oryginalny i metaforyczny sposób oddała treść i sens wiersza oraz dramat zagłady Żydów. Wystawa jej prac poruszyła nas, stałą się jednocześnie lekcją historii i spotkaniem ze sztuką nowoczesną, do odbioru której zwykle nie czujemy się gotowi.

Po śladach tajemnic, od których włos się jeży na głowie a krew ścina w żyłach, kroczyliśmy w olsztyńskim Escape roomie. Spróbowaliśmy swoich sił w walce z czasem, rozwiązując różne zadania, aby wydostać się z wybranego przez każdą grupę pokoju. Jedni musieli zmierzyć się z "morderstwem w leśniczówce", drudzy z "upiorem z Alt Allanstein", część osób uczestniczyła w "zamachu na Napoleona", a jeszcze inni wcielili się w role złodziei, żeby ukraść dzieła Kopernika.

Po śladach przeszłości stolicy naszego regionu wędrowaliśmy uliczkami Starego Miasta. Imponująca sylwetka olsztyńskiego Zamku - siedziby Muzeum Warmii i Mazur (w środę można je zwiedzać za darmo) - przypomina, że Olsztyn to miasto nie tylko dwóch galerii handlowych...

Agnieszka Granoszewska z kl.I D