"Balladyna" w Zespole Szkół nr 3

Nareszcie. Doczekaliśmy się.23 kwietnia podczas Dnia Otwartego w naszej szkole odbyła się premiera przedstawienia wybranych scen dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna" w wykonaniu klasy III sb. Nadszedł ten długo oczekiwany przez nas dzień, w którym mogliśmy pokazać się z zupełnie innej strony – artystycznej.

Spektakl przygotowaliśmy pod kierunkiem naszej polonistki, pani Ewy Gumkowskiej oraz dzięki pomocy pań Anny Bryk i Magdaleny Zyśk. Za zmianę przygotowanej przez nas dekoracji podczas przedstawienia odpowiadali: Łukasz Rejner, Jakub Masłowski, Jakub Miszczuk oraz Patryk Pac. Afisz teatralny wykonała Maja Ladzińska.

Tuż po krótkim wprowadzeniu pani reżyser rozpoczęliśmy naszą teatralną przygodę. W pierwszej scenie ukazał się widzom młody rycerz Kirkor (Jonasz Krzysztonek) poszukujący rady mądrego starca Pustelnika (Wiktor Lis) w sprawie ożenku. Następnie w świat fantastyczny wprowadzili publiczność leniwy Chochlik (Joachim Archacki), wierny i lojalny sługa królowej jeziora Gopło-Skierka (Filip Prokopowicz) oraz sama królowa Goplana( Julia Sochoń). Mimo wielkich emocji, które towarzyszyły nam wszystkim, staraliśmy się odegrać swoje role z uczuciem oraz pasją. W trzeciej scenie pojawiły się: Wdowa( Michalina Piekielniak) pragnąca wydać za mąż swe córki - tytułową Balladynę (Martyna Mróz) i Alinę (Zosia Kowalska),zakochany w obu dziewczętach Kirkor oraz Skierka,czarami kierujący sercem rycerza. Momentem grozy stała się ostatnia scena – morderstwa. Podczas gdy Alina (Aleksandra Kęsicka), pełna radości, z dzbankiem wypełnionym malinami, wędrowała po lesie, Balladyna (Oliwia Piętoń) bezskutecznie szukała owoców, mając w głowie jedynie mroczne myśli. Po rozmowie sióstr, wyznaniu uczuć względem Kirkora, wystraszona Balladyna chwyciła nóż, którym śmiertelnie ugodziła swą siostrę. Cały spektakl zakończył się efektownym dźwiękiem gromu i krzykiem przerażonej Wierzby-Grabca (Krzysztof Napiórkowski): Jezus Maryja!!". Za oprawę dźwiękową i efekty specjalne odpowiadał Mikołaj Potoczny.

Przedstawienie było dla nas niezwykłym wydarzeniem. Emocje wzrastały z każda sekundą, gdy zbliżała się scena. W której trzeba było odegrać swoją rolę. Mimo braku aktorskiego doświadczenia dzielnie walczyliśmy z ogarniającą nas tremą. Otrzymane po spektaklu brawa na długo pozostaną w naszej pamięci. Aleksandra Kęsicka klasa 3sb