Uczniowie z "Sobiecha" na wycieczce do Wilna

"Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś..." - właśnie jaka jest Litwa, sprawdzili uczniowie naszego liceum podczas szkolnej wycieczki zagranicznej. 12 kwietnia bowiem wyruszyli śladami polskości do serca tego kraju - Wilna.

Odwiedzili miejsca szczególnie bliskie Polakom, poczynając od cmentarza na Rossie, gdzie znajduje się serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, spoczywające w grobowcu jego ukochanej matki. Naszych licealistów nie zabrakło także w Muzeum Adama Mickiewicza, w którym dwoje wspaniałych przewodników śpiewną polszczyzną ciekawie opowiadało o młodości wieszcza: okresie studiów, nielubianej pracy nauczyciela w Kownie, miłosnych perypetiach i dramatycznym procesie filomatów i filaretów. Z muzeum uczestnicy wycieczki udali się do kościoła św. Piotra i Pawła - zapierającego dech w piersiach jednego z najpiękniejszych - nie tylko na Litwie - zabytków "białego baroku". Katedra wileńska, pałac prezydencki, ratusz ,gotycki kościół św. Anny to inne atrakcje zwiedzane lub podziwiane chociaż z zewnątrz tego dnia. Nie udało się wjechać kolejką na Wzgórze Giedymina, by ujrzeć panoramę miasta, gdyż ( jak powiedziała przewodniczka) prowadzone są tam prace naukowe związane z odkryciem szczątków powstańców styczniowych. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się mocnym punktem – udaniem się pod Ostrą Bramę, aby zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kolejnego dnia, po nocy w wygodnym hotelu, tropiąc wileńskie ślady Mickiewicza, licealiści zobaczyli tzw.,"celę Konrada", a następnie przejechali do Trok. Potężne wrażenie wywarł na nich gotycki zamek Wielkich Książąt Litewskich położony malowniczo na wyspie na jeziorze Galwa. Spacer ulicą Karaimów, z charakterystyczną zabudową, wiadomości o ich historii, religii, kulturze przekazane przez P.Elżbietę Weichhaus-Kończyk oraz spróbowanie specjałów kuchni karaimskiej(rosołu według strzeżonej receptury i kibinów) zakończyły drugi i niestety ostatni dzień wycieczki.

Dostarczyła ona wielu wrażeń i przeżyć, pogłębiła wiedzę o Litwie i Wilnie oraz przypomniała o znaczeniu tych miejsc dla historii i kultury obu narodów - polskiego i litewskiego. Organizatorką wyjazdu (już po raz trzeci) była P. Elżbieta Weichhaus-Kończyk, a opiekunami, oprócz niej, były P. Ewa Gumkowska i P. Nina Gałązka.

Małgorzata Kozicka z kl.I D