Patriotyzm wczorajszy, patriotyzm dzisiejszy, patriotyzm jutra

Uroczystość, która się odbyła 4 marca w MDK-u, była okazją do refleksji na temat patriotyzmu dnia wczorajszego. Mówili o nim bohaterowie filmu dokumentalnego "Powrócisz tu...", zrealizowanego na konkurs organizowany przez KO i olsztyński IPN. Mogliśmy wysłuchać wzruszających wspomnień Pani Urszuli Haczkiewicz i Pana Zbigniewa Gołaszewskiego, członków Światowego Związku Żołnierzy AK. Proste zasady wyrażone prostymi słowami, idącymi w parze z ofiarnym czynem, to ideał patriotycznej postawy, którą powinni mieć na uwadze młodzi ludzie. O patriotyzmie mówił także aktor Olgierd Łukaszewicz, odtwórca roli generała Nila. Zaznaczył, że powinno się brać przykład z postawy młodych ludzi, którzy w czasie okupacji nie zawiedli ojczyzny. Szlachetną przeszłość Polaków zilustrowały uczennice naszej szkoły piosenkami wykonanymi na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Dominika Kłos, Kornelia Kobylańska, Magdalena Kusior i Gabriela Morawska na pewno wzruszyły widownię. Film zawdzięczamy nie tylko im, ale i Pani Weichhaus-Kończyk, Panu Robertowi Arbatowskiemu, Liwii Arbatowskiej i Panu Andrzejowi Ałajowi.

Powiatowe obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych stały się także okazją do podziwiania młodych, zdolnych gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, którzy wierszem, pieśnią i piosenką uczcili historię. Zaświadczyli, jak może wyglądać patriotyzm dzisiejszy: szacunek dla narodowych symboli, kultura słowa i sprostanie zasadzie "dam z siebie wszystko", aby wzruszyć, zachwycić i... nauczyć. Owe wzruszenia zawdzięczamy (oprócz wymienionym wyżej) nagrodzonym i wyróżnionym: Magdzie Deptule, Klaudii Mysiorskiej, Justynie Poździak, Marcinowi Kłakowi, Alii Dzielińskiej, Zofii Kowalskiej, Małgorzacie Kozickiej i wielu innym uczniom z miasta i powiatu.

Jeżeli patriotyzm dzisiejszy splata się z patriotyzmem wczorajszym, możemy być spokojni o patriotyzm jutra.

an.tob.