Plotka o weselu

Tadeusz Boy Żeleński poświęcił wydarzeniu w podkrakowskich Bronowicach tekst, który przyczynił się narodzin kultu tej sztuki. Podczas marcowej premiery, która odbyła się w Krakowie, na widowni zasiedli uczestnicy wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Po przedstawieniu zapadła głęboka cisza, potem nastąpił huragan braw , które trwają od ponad stu lat i ani myślą ucichnąć.
Brawa rozbrzmiały w piątkowe przedpołudnie w naszym Sobiechu. Uczniowie klas trzecich, wkrótce maturzyści zmierzyli się z tekstem czwartego wieszcza, dzieląc się z licznie zgromadzoną publicznością sztuką interpretacji tego niezwykłego tekstu.
Szkolne czytanie "Wesela" w zamierzeniu miało przynieść refleksję nad stanem ducha, emocji, relacji międzyludzkich, naszego uwikłania w przeszłość i sztuki komplikowania sobie teraźniejszości - takie sobie rozmowy w "polskiej szopie". Dialogi dramatu napisanego ponad sto lat temu nie straciły ani odrobiny aktualności. Nadal są słodko-gorzkim dysputem nad stanem naszej niespokojnej duszy. Nad Sobiechem rozbiła się "bania z poezją" i spłynęła , mam nadzieję na słuchaczy. Dziękujemy wszystkim wykonawcom. Myślmy o nowej lekturze i literaturze, która będzie jednoczyć i inspirować.