Serce Polski w Sobieskim

Kresy - ziemie, za którymi tęskni wielu Polaków, wzbudzają sentyment, tęsknotę, ale też cierpienie. Nasi rodacy walczyli o te tereny, wielu z nich oddało za nie życie. Temat kresów nie jest obcy w naszej szkole, ponieważ funkcjonuje w niej Koło Młodych Miłośników Kresów. Dlatego z wielką radością w piątek 13.01.2017 r. obejrzeliśmy film w naszej szkole pt. "Serce Polski" w reżyserii Tomasza Grzegorza Stali. Film opowiada o śladach polskości na Grodzieńszczyźnie , która obecnie znajduje się na terytorium Białorusi, lecz przez stulecia była trwale związana z Rzeczpospolitą . Dużo informacji przekazuje nam o Armii Krajowej, majorze Ponurym i naszym wieszczu narodowym - Adamie Mickiewiczu .

Wielką niespodzianką była muzyka filmowa, którą skomponował uczeń naszej szkoły, Szymon Kusior z klasy 3a. Na nowo też zaaranżował piosenkę o majorze Ponurym, którą zaśpiewała Magdalena Kusior z klasy 3 sa. Na premierę przybył też reżyser, który po emisji programu wręczył najbardziej aktywnym odbiorcom płyty z filmem.

Ta lekcja historii na pewno na długo pozostanie w sercach wielu uczniów.

Elżbieta Weichhaus Kończyk