Dni kresowe
Sympozjum o Sienkiewiczu
26.10.2006 r.

Obejrzyj scenę walki rozegranej pomiędzy Zawiszą Czarnym i niemieckim rycerzem Arnoldem, którą odegrali nasi uczniowie

26 października w ramach corocznych Dni Kresowych odbyło się w naszej szkole sympozjum poświęcone polskiemu nobiliście - Henrykowi Sienkiewiczowi. Okazja była wyjątkowa, bowiem w tym roku obchodziliśmy sto sześciedziątą rocznicę urodzin pisarza i dziewięćdziesiątą rocznicę jego śmierci.

Uczniowie klas pierwszych i drugich zaprezentowali przygotowany pod opieką pani Krystyny Gełdon i pani Anny Tobolewskiej program artystyczny. Zgromadzona publiczność, wśród której nie zabrakło członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko - Nowogródzkiej i Burmistrza Miasta Szczytna Pawła Bielinowicza, została pokrótce zapoznana z życiorysem wybitnego polskiego twórcy. Następnie młodzi artyści odegrali szereg krótkich scenek pochodzących z najważniejszych dla Polaków dzieł Sienkiewicza. Wyjątkową atrakcją była wywodząca się z "Krzyżaków" scena walki rozegranej pomiędzy Zawiszą Czarnym i niemieckim rycerzem Arnoldem, których odegrali dwaj uczniowie należący do Kompani Zaciężnej Szczytno.

Na zakończenie głos zabrała pani Janina Surgał, prezes Towarzystwa i burmistrz.

Tekst: Paulina Rucińska

Aby powiększyć fotografię, kliknij na niej.