Czwartki z humanistyką

17 listopada 2016 roku klasa 2d miała okazję uczestniczyć w kolejnej edycji "Czwartków z humanistyką". Uczniowie udali się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod opieką Pań Anny Tobolewskiej oraz Ireny Dobryłko.

Tego dnia w programie znalazły się wykłady dotyczące dziennikarstwa i komunikacji społecznej, wojskoznawstwa, filozofii, a także filologii angielskiej, polskiej i germańskiej. Wystąpienia te miały różny charakter - od mniej ciekawie zachęcających do zdobywania wiedzy po te angażujące słuchaczy. Dr Jacek Łagun i mgr Czesław Kiński wiedzieli, jak zainteresować pokolenie facebooka. Panowie przygotowali prezentację na temat grzecznych wyzwisk, co spodobało się licealistom, podobnie jak selfie zrobione przez wykładowców z młodzieżą. Innym, szczególnie ciekawym wystąpieniem może pochwalić się dr Szymon Żyliński, który opowiedział o najszczę śliwszym, a tak wciąż nieodkrytym przez nas, kraju na świecie - Bhutanie. Co ciekawe, wykładowca to prawdopodobnie pierwszy autostopowicz w tym państwie. Odbył on niezwykle interesującą podróż do odległego kulturowo azjatyckiego kraju, aby wziąć udział w konferencji naukowej, a po drodze do świadczał go ścinno ści Bhutańczyków. Wykłady przekazywały wiedzę na temat sztuki wojennej oraz poglądów chińskiego stratega Sun Tzu, postrzegania kolorów przez język polski i język niemiecki, mieszkańców Bałkanów, zabytkowego metra w Moskwie, a także racjonalnego my ślenia na podstawie znanej na całym świecie - kostki Rubika.

Prosto z UWM uczniowie wraz z opiekunkami pojechali w kolejne miejsce, gdzie podzieleni na grupy udali się do Planetarium lub Galerii Sztuki. Seans pt. "Kosmiczny ekspres" umożliwił zaspokojenia ciekawo ści licealistów, poszukujących życia we wszech świecie, a wystawa artystyczna pozwoliła im zbliżyć się do sztuki współczesnej i trochę lepiej zrozumieć jej istotę.

Ze względu na fakt, że 2d jest klasą o profilu humanistycznym, nasza szkoła często daje jej możliwo ść uczestniczenia w podobnych wycieczkach dydaktycznych, co pomaga uczniom w wyborze przyszłych studiów a może i zachęca do wybrania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako uczelni swoich marzeń.

Zuzanna Enerlich 2d