REKRUTACJA 2019/2020


aktualności » z życia szkoły

Szczytno w Niepodległej...Wszyscy to wiemy - 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. To wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Piątkowa uroczystość pozwoliła nam jednak spojrzeć na to święto z innej perspektywy, z perspektywy miejsca, które jest nam najbliższe - Szczytna. Bywalcy uroczystych akademii ku czci mogli poczuć się zaskoczeni innym spojrzeniem na wydarzenia listopadowego święta. Droga do niepodległości okazała się dla naszej domowej ojczyzny dużo bardziej wyboista. Najpierw był plebiscyt wyznaczony na dzień 11 lipca 1920 roku, potem była spektakularna klęska w głosowaniu i wielki wysiłek jaki podjęli działacze Mazurskiego Związku Ludowego. Znamy ich nazwiska, przemierzamy ulice nazwane ich imionami, ale czy jeszcze pamiętamy kim byli? Na akademii wyliczono zasługi: Jerzego Lanca, Bogumiła Linki, Fryderyka Leyka i Michała Kajki. Wnosząc po dramatyzmie ich losów można docenić jak heroicznie walczyli o Polskę i jaką cenę zapłacili.

Dramatyczna historia Szczytna trwała - do Ortelsburga (niemiecka nazwa Szczytna) przyjechał Hitler, aby wzmocnić morale mieszkańców. Chwilowy rozwój poprzedził dramat 1945, kiedy nasze miasto zostało obrócone w zgliszcza. Do Polski wróciło dopiero 26 maja 1945.

Tego się dowiedzieliśmy od prowadzących uroczystość, ale w trakcie jej trwania powstał, za sprawą świetnych wykonawców, niepowtarzalny klimat, tak daleki od sztampy jak to tylko możliwe.

W tle widzieliśmy zdjęcia autorstwa pana Arkadiusza Dziczka skomponowane w cykl "Mazury widziały wojnę". Pan Paweł Krassowski pomógł w organizacji wystawy "Szczytno - Ortelsburg".
Jak zawsze niezawodna okazała się Mobilna Scena i pan Mariusz Kowalski, służący pomocą techniczną przy organizacji koncertu.
Słodko się zrobiło za sprawą poczęstunku przygotowanego przez państwa Arbatowskich. Wizja i realizacja nastąpiły dzięki pani Elżbiecie Weichhaus-Kończyk i pani Katarzynie Krassowskiej. Wielkie brawa za pomysł i realizację.
Swą obecnością uroczystość uświetnili: pani Sylwia Jaskulska, członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego, pan Stefan Januszczyk, sekretarz powiatu szczycieńskiego, pan Dariusz Drężek, przewodniczący Rady Rodziców, pani Janina Surgał, prezes Towarzystwa Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej i radni miejscy - pan Arkadiusz Dziczek i pan Paweł Krassowski.

A teraz wisienka na torcie - fantastyczni uczestnicy uroczystości. Byli i są naprawdę niesamowici. Prawdziwy pokaz talentów przed tradycyjnym wiosennym Mam Talent. To oni zapewnili nam chwile wielkich wzruszeń. Kto był potwierdzi, że nie są to słowa na wyrost. Muszę ich wszystkich wymienić: Kornelia Kobylańska, Krystian Pisarski, Dominika Kłos, Wiktor Deptuła, Korneliusz Komorowski, Michalina Archacka , Magdalena Lisiewicz, Paulina Kęsicka, Magdalena Kusior, Julia Zalewska, Magdalena Musaibili, Maciej Kęszczyk, Damian Dąbkowski, Szymon Abramczyk, Natalia Jackiewicz i Gabriela Morawska.
Spójrzcie na zdjęcia, chociaż nie oddadzą one nastroju i chwili. Jeżeli czcić święto Niepodległej, to tylko z takimi lud źmi.
Dziękuję i gratuluję.

Gapa

Zobacz zdjęcia