Spotkanie autorskie z Grażyną Mączkowską - 26.10.2016

PROJEKT: KSIˇŻKA, PISARZ, CZYTELNIK

W związku z akcją podnoszącą poziom czytelnictwa Panie Irena Dobryłko i Monika Chorążewicz starają się w ciekawy sposób zachęcić młodzież do lektury. Dlatego też zaprosiły do szkoły Grażynę Mączkowską i umożliwiły uczniom poznanie pisarki. Spotkanie było poprzedzone przemyślanymi działaniami - przede wszystkim zakupem kilkunastu egzemplarzy książki, o której poniżej. Do jej lektury zachęciła Natalia Drężek z 2d dzięki temu, że przygotowała recenzję powieści. Kamila Grądzik z 3c nagrała kolejny odcinek "Zaproszenia do lektury", a wystąpiła w nim Julia Wołek, która nie pierwszy raz użyczyła swego głosu autorom recenzji. Są to uczennice pracujące pod kierunkiem Pani Anny Tobolewskiej.

Spotkanie odbyło się w świetlicy szkolnego internatu. Tak zapamiętała je uczennica klasy 2d, Kasia Łyżwa: W ostatnim tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką Grażyną Mączkowską, autorką książki "Powiedz, że mnie kochasz, mamo". Frekwencja była dosyć wysoka, co niezwykle ucieszyło gościa. Pani Mączkowska zdradziła tajniki swojego warsztatu pisarskiego. Dowiedzieliśmy się, jak doszło do wyboru tematu powieści. Autorka chciała zwrócić uwagę na rzadko poruszany problem syndromu DDA (Dorosłego Dziecka Alkoholika). Warto wspomnieć, że historia była poniekąd prawdziwa.

Pani Grażyna oprócz tego, że opowiedziała o swojej książce, to podzieliła się własnymi historiami z życia, co pozwoliło poznać ją również z innej, prywatnej strony. Jej droga do sukcesu nie była usłana różami, lecz okupiona wieloma trudami i próbami, które początkowo kończyły się fiaskiem. Pisarka musiała czekać bardzo długo, zanim jej książka została opublikowana. Dopiero cierpliwość i konsekwencja Pani Grażyny pomogły jej w osiągnięciu wymarzonego celu. Podczas spotkania nie zabrakło humoru i żartów. Opowieść Pani Mączkowskiej, żywa, autentyczna, szczera przyciągała uwagę słuchaczy, prowokowała do zadawania pytań i, mam nadzieję, zachęciła uczniów do działania, zmotywowała do realizowania marzeń. Autorka przekonała nas, że pisanie, choć jest niezwykle trudną sztuką i wymaga poświęceń, w efekcie finalnym przynosi wiele satysfakcji.

Myślę, iż niektórych odbiorców zaraziła swoją pasją. Kolejna książka Pani Mączkowskiej ma ukazać się za rok. Czekamy z niecierpliwością.

Miło było słuchać, jak pisarka ciepło wypowiada się o Mazurach, o Szczytnie, w którym od jakiegoś czasu mieszka czy o lotnisku w Szymanach. Pamiątką po spotkaniu będą autografy pisarki w zakupionych do biblioteki książkach.

an.tob.