Dzień Edukacji Narodowej

Przypada w październiku, kiedy dni są coraz krótsze, poranne wstawanie z łóżka coraz mniej entuzjastyczne, a liczba dni jakie minęły od końca wakacji spowodowały, że wspomnienia zaczynają się już zacierać. Ale jest, trwa i trwać będzie - mowa oczywiście o Dniu Nauczyciela.
Jak co roku spotkaliśmy się o tej porze, aby świętować dzień poświęcony tym, którzy nas edukują i tym, którzy dbają, aby ten proces przebiegał w dogodnych warunkach.

Dyrektor Mariola Jaworska mówiła o czterech filarach działalności szkoły, które sprowadzają się do tego, że uczymy się, aby: wiedzieć, żyć wspólnie, działać, być. Edukacja to nie tylko zapamiętywanie faktów i narzekanie na ich nieprzydatność w późniejszym życiu. To prawdziwa szkoła życia w wielu wymiarach, gdzie uczymy się współpracować, współistnieć, uczestniczyć, dążyć, uczyć się uczyć.

Ten dzień to czas podziękowania dla wszystkich tych, którzy podejmują wysiłek i odczuwają satysfakcję gdy ich wysiłek jest doceniony i nagrodzony. Na nich właśnie czekały nagrody dyrektora szkoły (zapraszam do obejrzenia zdjęć). Wśród nich szczególnie wyróżniona pani Agnieszka Brzostek, która została uhonorowana nagrodą starosty. Wielkie i szczere gratulacje.

Czego możemy sobie życzyć w tym dniu? Powtórzę za panią dyrektor: aby nasi uczniowie byli przygotowani do dalszej nauki i do życia, aby rodzice darzyli nas zaufaniem i czuli , że są partnerami, abyśmy czuli satysfakcję z wysiłku jaki codziennie podejmujemy, aby nasz Sobiech cieszył się uznaniem w środowisku. Po to jesteśmy, żeby sprostać tym oczekiwaniom i wyzwaniom.

To było oficjalnie, było i mniej oficjalnie. Oto przed pedagogami oraz pracownikami administracji i obsługi pojawiła się młodzież - jak zwykle świetnie przygotowana i utalentowana (zobaczcie ich na zdjęciach). Pojawili się, aby przekazać wiedzę o systemach edukacyjnych w innych krajach. Szkoły potrafią być niezwykłe - od tych, które przekazują wiedzę o elfach, syrenach, położone na wodzie, w jaskiniach, pociągu, giganty liczące nawet 48 tysięcy uczniów i te do których zmierza codziennie tylko jeden uczeń. Wszystkie je łączy jedno - chcemy się uczyć i korzystać z doświadczeń i wiedzy tych, którzy tę wiedzę przekazują.

GAPA