REKRUTACJA 2019/2020

Literackie spotkania z patronem

Z okazji "Dni Sobieskiego" 16 marca 2016r. na lekcjach języka polskiego prowadzonych w naszej klasie 1sb przez panią Ewę Gumkowską, postanowiliśmy lepiej poznać, a nawet utożsamić się, z patronem naszej szkoły, królem Janem III Sobieskim. Podzieleni na sześć czteroosobowych grup pracowaliśmy nad różnymi formami wypowiedzi, takimi jak list, reportaż i wywiad, aby zaprezentować w nich sylwetkę naszego wielkiego władcy. Opieraliśmy się na autentycznym liście Jana III Sobieskiego do jego ukochanej żony Marysieńki, napisanym tuż po zwycięstwie pod Wiedniem 13 września 1683r. Mimo trudności powierzonego nam zadania po odpowiedniej mobilizacji powstały - powiem nieskromnie - niesamowite prace!

Te dwie godziny lekcyjne pomogły nam zbliżyć się do patrona szkoły, dowiedzieć się czego dokonał, co było dla niego ważne, jakim był człowiekiem. Zobaczyliśmy w nim nie tylko zwycięskiego wodza, ale niezwykle zakochanego we własnej żonie mężczyznę. Za rok równie chętnie będziemy angażować się w zadania związane z "Dniami Sobieskiego"! Wiktoria Bałdyga, klasa 1sb
Poniżej jedna z prac powstałych podczas tych zajęć.
"Lew Lechistanu" (wywiad z królem Janem III Sobieskim)
"Wieczór 13.09.1683r. Znajdujemy się w namiotach wezyrskich, dzień po Wiktorii Wiedeńskiej. Za chwilę przeprowadzimy wywiad z Janem III Sobieskim, zwanym "Lwem Lechistanu", pogromcą Imperium Osmańskiego.