Spotkanie na strunie światła

To takie spotkanie dla wybrańców i wrażliwców. Odbyło się w Olsztynie, w bursie nr 3, której patronem jest Zbigniew Herbert. Kto to? Mam nadzieję, że to pytanie retoryczne. Jeżeli ktoś naprawdę nie wie, to czas najwyższy zapoznać się z dorobkiem twórcy, który kilkakrotnie był w ścisłym kręgu kandydatów do literackiego Nobla.

To spotkanie przeznaczone było nie tylko dla interpretatorów dzieł Mistrza. Służyło zachęcaniu do przedstawienia własnej twórczości poetyckiej, interpretacji tekstów poezji śpiewanej. Po raz kolejny okazało się, a była to już XXIV edycja tych spotkań, że poezja ma się całkiem dobrze.

Jak się domyślacie na spotkaniu nie zabrakło naszych artystów z Sobiecha. Ekipa była silna, zapakowaliśmy się do busa i udaliśmy się na miejsce zmagań poetyckich. Co do siły ekipy- oceńcie sami- Magda Deptuła z klasy Ib przedstawiła utwór Zbigniewa Herberta "Brewiarz". Życzę wszystkim takiej wrażliwości na słowo i poezję jaka stała się udziałem Magdy. Znakomita, pełna emocji interpretacja i zasłużone wyróżnienie. W ślady koleżanki z klasy podążyła Aleksandra Tańska, która poetycko i wspaniale zaśpiewała "Kamyk" Zbigniewa Herberta. Kiedy na oświetloną punktowo scenę weszła Kaja Wasilewska nikt nie miał wątpliwości, że mamy do czynienia z poezją w stanie czystym- piękną, intymną, osobistą, przeżytą. Nie nam oceniać werdykty - było wyróżnienie, ale uwierzcie mi na słowo - to był nokaut Kai. Żeby było jasne- to ona znokautowała. Konkurs trwał dalej, a na scenie pojawiła się subtelna Marysia Chmielińska, która przedstawiła "Improwizację" Adama Zagajewskiego - inteligencja, wrażliwość w jednym. Wyróżnienie i kolejne brawa. Jako ostatnia z nszych reprezentantek objawiła się Natalia Jackiewicz. Jej chyba też nie muszę przedstawiać. Zwyciężyła przed rokiem w szkolnym Mam Talent, mocny głos i doskonała interpretacja piosenki zespołu Czerwony Tulipan.
A potem przyszedł wieczór i czas powrotu do domu. Piszący te słowa zazdrości talentu naszej twórczej ekipie i czeka na więcej.