Ciekawa fizyka

W piątek 18 marca w małej sali gimnastycznej odbyły się pokazy fizyczne. Ich organizatorami byli nauczyciele - mgr Magdalena Lisewska i dr Sławomir Kulesza, który poprowadził lekcję.

Głównym bohaterem zajęć stał się, podobnie jak w zeszłym roku, ciekły azot. Dzięki ciekawym doświadczeniom i prezentacjom uczniowie poznali kilka właściwości tego pierwiastka. Mieli okazję m.in. zobaczyć rozerwanie przez powstający gaz plastikowej butelki, efekt działania ciekłego azotu na gumę i inne tworzywa sztuczne (ich twardnienie pod wpływem pierwiastka), a także dowiedzieć się, jak rozpoznać prawdziwą skórę, z której wykonany jest np. pasek do spodni. Niektórzy widzowie pokazów skosztowali również słodyczy lekko zmrożonych ciekłym azotem, co wzbudziło chyba największe zainteresowanie, zwłaszcza wśród gimnazjalistów. Procesowi mrożenia poddane zostały także warzywa, dzięki czemu w pewnym stopniu zostało wyjaśnione zjawisko zamarzania wody, np. w jeziorze - powstały na powierzchni lód pełni bowiem funkcję izolatora i zatrzymuje ciepło w głębszych warstwach. Inne doświadczenie pokazywało wydzielanie się pod wpływem azotu ciekłego tlenu, który podtrzymywał palenie się łuczywa.

Pokazy były niewątpliwie pouczające, a prowadzący potwierdził, że fizyka może być fascynującym przedmiotem nauczania i uczenia się.

Dominika Sawicka 2a