Czwartki z humanistyk ą

10.03.2016 r. klasa 3e z panią profesor Elżbietą Mrożek i panem profesorem Wojciechem Gramowskim wyjechała do Olsztyna na kolejne spotkania z cyklu "Czwartki z humanistyką" organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Jak zawsze, i tym razem, krótkie wykłady przygotowane przez kadrę naukową uniwersytetu, były bardzo ciekawe.
Szczególnie zainteresował nas wykład dr Anny Kołodziejczyk poświęcony rozwojowi medycyny w średniowieczu, która opierała się głównie na ziołolecznictwie i magii, a przyczyny chorób wiązano często z astrologią. Prezentowane sposoby leczenia mogły przyprawić o dreszcze. Najpopularniejszym sposobem tamowania krwi i zamykania ran było przyżeganie. Znieczuleniem w tak drastycznym zabiegu, chyba mało skutecznym,jedynie - dobre słowo. Poznaliśmy na jakie dolegliwości, według źródeł, cierpieli władcy średniowieczni.

Profesor Wiesław Bolesław Łach przedstawił różnice i podobieństwa między I i II wojną światową, co dla nas maturzystów, przygotowujących się do egzaminu z historii, było ważnym przypomnieniem.

Interesujący obraz Rosji przedstawiła dr Barbara Kozak, a wykład zakończyła słowami "Umysłem Rosji nie zrozumiesz i zwykłą miarą jej nie zmierzysz.."

Zagadnienia współczesnej antropologii rozważał dr Jacek Sobota. Zastanawiał się: Kim jest człowiek, a kim, być może, się stanie.

Razem z profesor Kosek przypominaliśmy związki frazeologiczne pochodzenia biblijnego i mitologicznego. Cieszyliśmy się z tego, że nie były nam obce, co jest dowodem na to, że na języku polskim byliśmy pilnymi uczniami.

Wizerunek supernowoczesnej postaci kobiecej w polskiej literaturze współczesnej omówiła dr Anna Drogosz, a wizerunek medialny Angeli Merkel zaprezentowała dr Magdalena Makowska.

Po wykładach uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych w studio radiowo - telewizyjnym nowocześnie wyposażonym. Przy pomocy prowadzących pani Marty Cichy i pana Mateusza Placka nagrywaliśmy program telewizyjny, poznawaliśmy kulisy pracy montażysty.

Warsztaty zakończyły naszą, kolejną już, wizytę na uniwersytecie .