Warsztaty dziennikarskie

18 marca 2016 roku humaniści z 1 d mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dziennikarskich, prowadzonych przez redaktora naczelnego "Tygodnika Szczytno". Pan Tomasz Mikita przez dwie godziny lekcyjne starał się przekazać nam, jak praca dziennikarza wygląda od kuchni - jak prezentuje się dzień typowego dziennikarza prasowego, telewizyjnego ile czasu zajmuje zmontowanie materiału, który oglądamy przez zaledwie dwie minuty i jak zdobywa się informacje do przygotowywanych artykułów. Uczniowie chętnie korzystali z okazji, wypytując gościa o najdrobniejsze szczegóły dotyczące jego pracy, a on bez wahania odpowiadał na każde z nich. Musimy przyznać, że dziennikarstwo nie jest łatwym zadaniem.
Potem rozpoczęła się praca - podzieliliśmy się na grupy, a następnie otrzymaliśmy od pana Mikity krótki opis sytuacji, która jakiś czas temu miała miejsce w Szczytnie. Mieliśmy wydobyć z niego jak najwięcej informacji potrzebnych do stworzenia artykułu sensacyjnego, reportażu lub wywiadu. Zadanie sprawiło niemałe trudności, ale w końcu i z tym, przy pomocy dziennikarza, udało nam się uporać. Kolejnym ćwiczeniem było przeredagowanie notki policyjnej tak, aby stworzyć typowego newsa prasowego. Najwięcej zabawy było przy wymyślaniu chwytliwego tytułu. Podczas pracy nad tekstami mogliśmy poczuć się jak dziennikarze tworzący pod presją czasu - w pewnym momencie pozostało już tylko parę minut do końca zajęć, a niektórzy z nas wciąż nie uporali się ze swoim zadaniem.
Warsztaty bardzo nam się spodobały i na pewno z równym entuzjazmem podeszlibyśmy do pomysłu uczestniczenia w kolejnych tego typu zajęciach. Może ktoś z naszej klasy w przyszłości zostanie dziennikarzem?

W imieniu klasy 1 d - Zuzanna Enerlich, Alicja Jurczenko