Człowiek na Złotej Strzale

Przechadzają się po szkolnym korytarzu, spotykamy się z nimi na lekcjach. Jednych bardzo lubimy, w przypadku innych uczucia są trudniejsze i bardziej skomplikowane. Znamy ich, a jednocześnie potrafią nas zaskoczyć - nauczyciele. Mają swoje pasje, zainteresowania i gdy poznamy je, zaczynamy trochę inaczej patrzeć na szacownych pedagogów.

Któż z nas nie zna tej charakterystycznej sylwetki pochylonej nad kierownicą sławetnej Złotej Strzały, czyli niezawodnego bicykla należącego do doktora Arkadiusza Bugaja. Śnieg, deszcz czy wiatr nie są w stanie go zatrzymać. Kiedy na miejscu gdzie spoczywają rowery jest pusto, tę pustkę wypełnia dwukołowiec w kolorze zwycięzców.

Wbrew pozorom nie jest to relacja z przygotowań do wyścigu. Skupię się na bohaterze. Na swojej stronie internetowej mówi: nie lubię nudy, dlatego podczas zajęć z języka angielskiego preferuję metodę communication approach, zakładającą nastawienie na komunikację. Jego dydaktyczne motto brzmi: ludendo discimus, discendo ludemus (Bawmy się ucząc, uczmy się bawiąc).

Jego największym hobby jest historia, zwłaszcza historia średniowiecza, literatura, film, publicystyka, film i ciekawe rozmowy. Wszyscy ci, którzy byli świadkami oracji pana Bugaja mogą tylko skinąć głową.

To właśnie średniowiecze wydało na świat Piotra Święca z Nowego, starostę pomorskiego, pana ziemi sławieńskiej, którego pan Bugaj uczynił bohaterem swojej pracy doktorskiej. Potem już poszło jak na Złotej Strzale: współautorstwo Atlasu Historycznego dla gimnazjum, współpraca z Operonem, współautorstwo przewodników dla nauczycieli i liczne tłumaczenia. Właśnie tym ostatnim chcę poświęcić sporo uwagi, gdyż są to osiągnięcia naprawdę imponujące. Oto wybrane tytuły:
-2008 Narodziny Europy. Korzenie gospodarki europejskiej
-2009 SS-Wiking. Historia 5. Dywizji Waffen SS 1941-1945
-2011 Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa
-2011 Lenna i wasale. Reinterpretacja średniowiecznych źródeł
-2012 Napoleon przeciwko Rosji 1812. Druga wojna polska
-2012 Europa na peryferiach. Średniowieczny system-świat w latach 1250–1350
-2012 Seksualność w średniowiecznej Europie
-2014 Rycerstwo
-2015 Monarchia papieska

Robi się jeszcze poważniej, gdy zaczynamy brać te książki do ręki. Są to naprawdę potężne, pięknie wydane tomiszcza zawierające gigantyczną ilość faktów. Praca tłumacza wymaga, w tym przypadku, nie tylko perfekcyjnej znajomości języka angielskiego. To już jest twórczość. O zmaganiach ze słowem pisanym pan Arkadiusz Bugaj opowie w kolejnym tekście i na spotkaniu autorskim. I na koniec obrazki. Rzućcie okiem na zdjęcia tych dzieł. Imponujące.