Konkurs recytatorski "Polska poezja XX i XXI wieku"
18 lutego 2016 r.

Instytut Polonistyki i Logopedii UWM zorganizował - z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego - konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Należało wybrać utwór poetycki z repertuaru polskiej poezji XX lub XXI wieku i zaprezentować w jednej z proponowanych kategorii:
a) poezja śpiewana z możliwością akompaniamentu;
b) recytacja wiersza.

Chęć udziału zgłosiło 39 uczestników ze szkół w Bartoszycach, Biskupcu, Morągu, Ostródzie, Węgorzewie, Szczytnie i Olsztynie. Wybrano głównie utwory Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Niektórych zainteresowała twórczość Haliny Poświatowskiej, Mariana Hemara, Jerzego Harasymowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Agnieszki Osieckiej innych autorów. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Abramczyk z 2c, Kasia Gronowska z 1c i Kacper Sęk z klasy 1a.
Jury - prof. Leokadia Hull - przewodnicząca, dr Kamila Bialik i dr Jacek Krawczyk - jednogłośnie wybrało zwycięzców. A wśród laureatów i wyróżnionych, śpiewających poezję, znaleźli się:
. I miejsce: Magdalena Lobert z klasy I (XII Liceum Ogólnokształcące im. M. i G. Dietriechów w Olsztynie), Ballada o próżności z repertuaru zespołu "Coma";
II miejsce: Sylwia Makoś (Liceum Ogólnokształcące
Wyróżnienia:
Szymon Abramczyk (Zespół Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego w Szczytnie) - za utwór Szklana góra Jacka Kaczmarskiego;
Katarzyna Gronowska (Zespół Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego w Szczytnie) - za utwór Dzika róża Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego;
Aleksandra Przesmyska (Liceum Ogólnokształcśce im. Gen. Zaruskiego w Węgorzewie), za utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Organizatorzy zaprosili poetę związanego z Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Wojciecha Kassa. Podzielił się on swoimi przemyśleniami na temat wartości poetyckiego słowa. Uświadomił, że cała literatura zaczęła się od poezji właśnie.