Tak walczyliśmy o prawa człowieka....

Przez cały tydzień uczniowie mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie, np. dziewczynkom z Burkina Faso, zmuszanym do wczesnych małżeństw, Samanowi Naseemowi, 17-latkowi torturowanemu przez 97 dni i skazanemu na karę śmierci w Iranie. Ofiarą prześladowania jest Rania Alabassi, jej mąż i sześcioro ich małych dzieci. To członkowie rodziny porwanej z domu w 2013 roku.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku około 10 grudnia, a więc Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku akcja odbędzie się w naszej szkole już po raz czwarty. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, czego przykładem jest Moses Akatugba z Nigerii, który skazany był na karę śmierci. Został ułaskawiony i jest już na wolności, z rodziną.
W ubiegłym roku w ponad 500 miejscach w całej Polsce napisano ponad 268 000 listów. Maraton Pisania Listów to największe w kraju wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. W naszej szkole napisaliśmy w tym roku ponad 100 listów. W finałowym dniu maratonu-11 grudnia - na trzeciej godzinie lekcyjnej młodzież miała okazję spotkać się w większym gronie i napisać kolejne listy. Tego dnia szkolny radiowęzeł podczas przerw odtwarzał piosenki o wolności, a chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na temat znajomości Deklaracji Praw Człowieka. Serdecznie dziękujemy zarówno Szkolnemu Samorządowi, opiekunce Pani Małgorzacie Brodzik oraz wszystkim, którzy pisali listy za włączenie się w tę szczególną akcję.

Organizatorzy: Anna Pianka i Małgorzta Bogucka.

A.P.