Święto Niepodległości

W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili.
(...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)". I to właśnie powinno być istotą tego dnia - poczucie szczęścia z odzyskanej wolności.

Tę radość poczuliśmy już 10 listopada. Pogoda na zewnątrz jak zwykle utrudniała entuzjastyczne zaangażowanie się w święto. Aura na sali gimnastycznej była jednak wiosenna. Stało się tak za sprawą grupy uczniów naszej szkoły przygotowujących uroczystość - gimnazjalistów. To oni byli w centrum uwagi, to oni mieli zmierzyć się z tak ważnym tematem jakim jest niepodległość naszego kraj. Przygotowania były najlepszą lekcją wychowania patriotycznego. Poczet sztandarowy został wprowadzony na salę, odśpiewaliśmy hymn i zaczęło się: gazeciarze wykrzykiwali kwestie o odradzającej się Polsce, na ekranie widzieliśmy prezentację multimedialną będącą komentarzem do słów padających w trakcie uroczystości, brzmiała poezja C.K. Norwida, W. Bełzy, H. Bocheńskiej, były fragmenty przemówienia Józefa Piłsudskiego. Nie mogło zabraknąć "Roty" i "Pierwszej Brygady". Lirycznie i poetycko zrobiło się za sprawą subtelnej wokalistki, skrzypaczki i flecistki. A to wszystko brzmiało szczególnie świeżo dzięki młodym aktorom. Tylko naoczni świadkowie przygotowań wiedzą jakie emocje towarzyszyły przygotowaniom do uroczystości, tylko widzowie mogli docenić zaangażowanie.

To zaangażowanie doceniła pani dyrektor Mariola Jaworska gratulując młodym wykonawcom i mówiąc im o czymś bardzo ważnym - o patriotyzmie codziennym, niekoniecznie odświętnym, okazjonalnym. O potrzebie pracy, nauki, codzienności.
Nasi gimnazjaliści potrafią walczyć na boisku, co udowodnili ostatnio, potrafią mówić o rzeczach ważnych i poważnych. Są świetną drużyną. W przygotowaniach akademii z okazji Dnia Niepodległości uczestniczyli: z klasy 1sa: Anna Czerwińska, Julia Ostrowska, Karolina Jurkowlaniec, Justyna Poździak, Nikodem Cegielski, Dominik Maciejewski, Maksymilian Kosma, Filip Kowalewski, Radosław Krzewski, Piotr Jemielita, Ignacy Maroszek. Z klasy 1sb: Zofia Mróz, Martyna Kowalska. Z klasy 2sa: Zofia Chmielewska, Magdalena Kusior, Emilian Bryk, Konrad Drężek, Filip Kowalczyk, Wojciech Wardęcki, Krzysztof Wlazło. Z klasy 3sa: Michalina Archacka, Weronika Andrzejewska, Paulina Kęsicka, Joanna Mikołajewska, Katarzyna Napiórkowska, Natalia Parzanowska, Julia Wojciechowska, Aleksandra Topolska, Michał Ciszek, Gabriel Kąkolewski, Szymon Ogniewski. Praca przebiegała pod czujnym i wrażliwym okiem pani Anny Bryk. Dziękujemy i gratulujemy.
Zawsze wiedzieliśmy, że potraficie. Teraz czekamy na kolejne okazje, aby się o tym przekonać.