Dzień Edukacji Narodowej

Wszyscy obecni w szkole wiemy, że w październiku jest ten dzień, Dzień Edukacji Narodowej, zwany też Dniem Nauczyciela, choć druga nazwa nie oddaje istoty rzeczy. Część z nas wie, że święto zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku i ma upamiętniać powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały z 14 października 1773 roku.

Tyle historii, a teraz współczesność. Uczniowie uwielbiają ten dzień, ponieważ jest wolny od zajęć lekcyjnych. Nauczyciele lubią ten dzień (mam nadzieję), ponieważ jest dniem refleksji nad oświatą, dniem przypomnienia o zadaniach jakie przed nią stoją, dniem wyróżniania zasłużonych. Była cała grupa nauczycieli, wychowawców internatu oraz pracowników administracyjno-biurowych, którzy zasłużyli na nagrodę dyrektora szkoły. Oto nazwiska nagrodzonych: Anna Kowalska, Grzegorz Poniatowski, Wojciech Gramowski, Monika Chorążewicz, Beata Kusior, Lucyna Majewska, Elżbieta Mrożek, Anna Bryk, Bogusława Pietrzak, Marek Wróblewski, Magdalena Zyśk, Elżbieta Weichhaus-Kończyk, Małgorzata Zielińska, Joanna Engelhardt, Ilona Mamińska, Regina Piskorska-Zabłotna, Marta Wieczorek, Krystyna Saluszewska, Teresa Dymerska, Wiesława Kowalska, Grażyna Brzózka, Dorota Niksa (zapraszam do obejrzenia zdjęć laureatów).
Pani dyrektor Mariola Jaworska oraz pani Anna Tobolewska zostały uhonorowane nagrodą starosty powiatu szczycieńskiego , a Medal Komisji Edukacji Narodowej , najwyższe odznaczenie resortowe otrzymała pani Elżbieta Mrożek.

Głos zabrali: pani dyrektor Mariola Jaworska, sekretarz starostwa powiatowego, pan Stefan Januszczyk oraz przewodniczący Rady Rodziców, pan Rafał Łyżwa.

Po skończonej uroczystości usłyszałem opinię, że cała późniejsza część dnia upłynęła pod znakiem nieustającego uśmiechu. To był świetny dzień, a ponieważ o takie dni trzeba dbać i o nich pamiętać pozwolę sobie przedstawić receptę na ich przebieg.
Na czele stawiamy ludzi z wizją. Ta wizja to scenariusz i reżyseria uroczystości, której podjęły się panie Ewa Gumkowska i Anna Tobolewska. O dekorację zadbały Anna Bryk i Magdalena Zyśk.
Niezawodną pomoc techniczną oferowali panowie Dariusz Dominiak i Jerzy Szydłowski. Cenną i fachową poradą oraz własnym sprzętem nagłaśniającym posłużył Maciej Kusior.
O dobry dzień i uśmiech zadbali uczestnicy uroczystości, którą znakomicie prowadzili Zuzanna Przewodowska, Karolina Larenta, Aleksander Kowalski i Kuba Zembrzuski. Samorząd Uczniowski reprezentował Dawid Rybiński.
Kolejne składniki recepty to koncepcja leku na uśmiech. Nazywa się ,"Alfabet Sobiecha" - od "a" jak administracja, po wszystkie literki alfabetu obecna w naszej szkole. Dopieszczony został każdy. Nie tylko przez pamięć, ale i przez fantastyczny talent wykonawców. Muszę ich wymienić - dostarczyli wielu wzruszeń.
Lirycznie, subtelnie zrobiło się po piosenkach wykonanych przez Szymona Abramczyka, Dominikę Kupiecką i Karola Pełkę, nastrojowo po autorskich kompozycjach Szymona Kusiora. Ciary przeszły, kiedy dramatycznie i aktorsko zaśpiewała Kaja Wasilewska. Kapitalnie wypadła przedstawicielka klasy Ic Kasia Gronowska. Na skrzypcach czarowała Michalina Pietrzak, solówką na gitarze zagadał Michał Kowalczyk, a solo na trąbce wygrał Maciek Kęszczyk. Wyliczanie kolejnych liter alfabetu trwało. Fantastyczne wrażenie zrobiły: Dominika Sawicka, Ola Szmigiel, Karolina Larenta i Mada Kusior.
Jeszcze tylko kwiaty na koniec - wisienka na torcie. Wspaniały dzień i mnóstwo słońca w połowie października.