XXI DNI KRESOWE W SZCZYTNIE

W dniach 13-14.06.2015 r. w naszym mieście odbyły się już XXI Dni Kresowe, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej pod patronatem Burmistrz Miasta Szczytno - Danuty Górskiej i Jarosława Matłacha - Starosty Szczycieńskiego. Celem tej uroczystości było przybliżenie i popularyzacja kultury polskiej z obszaru Kresów Wschodnich. Jednym z kulminacyjnych punktów obchodów tych dni był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Kilkuletnie dzieci wraz z młodzieżą z Wilna tańcem i wzruszającymi pieśniami o Polsce pokazali nam, że nadal pielęgnują kulturę i tradycję polską. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również wzięli udział w tych obchodach, uczestnicząc w konkursie wiedzy o Kresach, zorganizowanym przez byłą nauczycielkę historii w naszej szkole, Panią Krystynę Gełdon. Wśród laureatów konkursu byli: Anna Jemielita- uczennica Pana Wojciecha Gramowskiego z klasy 2a, Natalia Orłowska i Emila Pilichowska – uczennice Pani Elżbiety Weichhaus – Kończyk z klasy 2c. Nagrody – przepiękne albumy o historii Kresów bardzo wzruszyły zwyciężczynie konkursu. W przerwie koncertu widzowie mogli również podziwiać piękne prace plastyczne, wykonane przez uczniów naszego gimnazjum, a przygotowane pod opieką Pani Anny Bryk. W kolejnym dniu, zamykającym uroczystość, młodzież naszej szkoły z udziałem pocztu sztandarowego i Pani dyrektor Marioli Jaworskiej uczestniczyła w uroczystej mszy Świętej Kresowej, która odbyła się w Kościele pw. św. Brata Alberta.