Uroczystość wręczenia geocertyfikatów

W środę, 15.04.2015 r., w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbyła się uroczystość wręczenia GEOCERTYFIKATÓW placówkom działającym w naszym regionie.
Głównym celem I edycji programu - zwieńczonego przyznaniem Geocertyfikatów - było wyeksponowanie naturalnych i antropogenicznych elementów krajobrazu najbliższej okolicy jako walorów turystycznych województwa, zachęcenie do lepszego poznawania dziedzictwa geologicznego i dziedzictwa kulturowego - lokalnych małych ojczyzn, a także kształtowanie postaw proekologicznych poprzez poszanowanie środowiska geograficznego.
Miejsca wręczenia geocertyfikatów nie wybrano przypadkowo. W październiku ubiegłego roku przy Zespole Szkół w Kurzętniku otwarto bowiem jedno z największych w Polsce lapidariów przyszkolnych. Ekspozycja liczy 23 głazy narzutowe, z których największy waży prawie 13 ton. Muzeum skalne jest chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne, nie tylko z terenu gminy, ale także z regionu.
Nagrodzonych zostało 41 placówek oświatowych, w tym również nasze Liceum Ogólnokształcące. Każda placówka otrzymała certyfikat, dyplomy oraz wspaniałe nagrody: oryginalną statuetkę, kolekcję skamieniałości, książki i albumy o tematyce geologicznej oraz wiele ciekawych materiałów . Fundatorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie wspólnie z nauczycielami także zainicjowali działania mające na celu zdobycie wyżej wymienionego certyfikatu. W prace szczególnie zaangażowały się klasy o profilu geograficznym i humanistycznym, wybierając następujące tematy do realizacji:

• Fotoreportaż "Różnorodność form krajobrazu polodowcowego powiatu Szczytno", opracowany przez uczennice klasy 3f - K. Lemańską i A. Deptułę.
  • Prezentacja multimedialna na temat: "Gospodarczego wykorzystanie surowców lokalnych dawniej i dziś", opracowana na podstawie zajęć terenowych przez uczennice klasy 3e - M. Ossowską, A. Stasiłojć i M. Wichrow.
  • W ramach Dni Geologii uczniowie klas II LO, pod opieką Pani Bogusławy Pietrzak, utworzyli kolekcję skał i skamieniałości, która wzbogaciła szkolne zbiory.
  • Warsztaty artystyczne, zorganizowane przez Panią Annę Bryk, a dotyczące dekoracji stworzonych z materiału wykorzystywanego w regionie tak w budownictwie jak i sztuce.

Dzięki wspólnej pracy udało się zdobyć GEOCERTYFIKAT.
Jeśli chcecie poznać nagrodzone dokonania naszych uczniów, to zapraszamy do zakładki "Projekty realizowane w szkole".