Wyjazd do Białegostoku

28 marca bieżącego roku uczniowie klas I o profilu medycznym z ZS nr 3 w Szczytnie wraz z Paniami: Ewą Gumkowską, Alicją Kasprowicz, Jolantą Witkowską, wyjechali do Białegostoku, aby poznać zawody związane z medycyną. W związku z tym wzięli udział w praktykach zorganizowanych na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Przy okazji zwiedzono też Pałac Branickich.

Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na grupy i udali się na oddziały ratownictwa medycznego, położnictwa i pielęgniarstwa.

Na oddziale położnictwa licealiści mieli okazję przećwiczyć na fantomie zabieg zwany cytologią. Dowiedzieli się też, jak przebiega poród i jakich narzędzi używa się w razie komplikacji porodowych.
W sali ratownictwa medycznego na początku przedstawiono wiedzę ogólną, dotyczącą ratownictwa, a następnie młodzież uczyła się udzielać pierwszej pomocy na fantomach.
Zapytani o wrażenia uczniowie odpowiedzieli: "Było wspaniale! Teraz bez nerwów mogę udzielać pomocy innym." Na oddziale pielęgniarskim badano ciśnienie, zmierzono wydolność płuc, robiono też gastroskopię na fantomie. Następnie w czasie wykładów uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca: dietetyka, logopedy, elektroradiologa itd.

Po zwiedzeniu uczelni i opanowaniu sporej dawki materiału nadeszła chwila na odpoczynek.
Prezentacje oraz wykłady były niezwykle ciekawe. Na pewno otworzyły one większości licealistów oczy, więc mają oni teraz inne spojrzenie na te profesje. Niektórzy już zdecydowali o wyborze przyszłego zawodu i liczą na to, że będą studiować na białostockiej uczelni.

Natalia Jackiewicz kl. I D