Muzeum, oceanarium, teatr, czyli 1a na wycieczce

Jak powszechnie wiadomo, podróże kształcą, toteż moja klasa – 1a - zaplanowała na 24 października jednodniową wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Pierwszy punkt programu - Muzeum Bursztynu. Jest to godne polecenia miejsce, chociażby z tego względu, że znajduje się w zabytkowym i unikatowym w skali Europy gotycko - renesansowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Ponadto muzeum prezentuje historię powstawania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów. Zobaczyliśmy jantarowe cudeńka: ozdoby stołu, szachy i przede wszystkim biżuterię. Potem mieliśmy okazję poznać renesansową architekturę starej części Gdańska.

Po obiedzie odwiedziliśmy słynne Akwarium w Gdyni. W tym niezwykłym miejscu można poznać egzotyczne gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Spacer po nabrzeżu był okazją do obejrzenia "Daru Młodzieży", "Daru Pomorza" i ORP "Błyskawicy".
Ostatni punkt wycieczki: spektakl pt. "Chłopi" w Teatrze Muzycznym imienia Danuty Baduszkowej. Myślę, że przez ponad 3 godziny, spędzone na widowni, nie było wśród nas osoby, która choć chwilę czułaby się znudzona. Przedstawienie nawiązywało do polskiej tradycji ludowej i zachowało wartość literacką słynnej lektury W. S. Reymonta. Ponadto łowickie, barwne stroje aktorów, scenografia oraz niezwykła oprawa muzyczna, nad którą na żywo pracował sztab ludzi, sprawiły, że nie można było oderwać wzorku od sceny. Polecam obejrzenie tego spektaklu każdemu, kto lubi widowiska muzyczne.

Martika Kisiel