Wycieczka do Warszawy

10 czerwca 2014 r. był piękny i słoneczny. Młodzież naszej szkoły wybrała się do stolicy, aby zwiedzić jej ciekawe miejsca, zobaczyć sławne zabytki. Warto wspomnieć, że w marcu uczniowie poznali Muzeum Powstania Warszawskiego 1944, a więc mieli okazję wzruszyć się wielką historią. Natomiast przedwakacyjny wyjazd stanowił kolejny etap planu podróży, ale tym razem w głąb polskich dziejów. Podróż rozpoczęliśmy od spaceru po parku Ujazdowskim, a potem zawitaliśmy do Łazienek. Co zobaczyliśmy oprócz flory i fauny? Najbardziej znany pomnik Fryderyka Chopina, a poza tym Biały Domek i Pałac na Wodzie, czyli ukochane miejsca ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Ponia-towskiego.

W dalszej części wędrówki po Warszawie podziwialiśmy Zamek Królewski, kolumnę Zygmun-ta III Wazy (pierwszy świecki pomnik w kraju), Rynek Starego Miasta. Chętni wybrali się do archikatedry św. Jana, gzie spoczywają prochy wybitnych Polaków. Wędrówkę po starej Warszawie zakończyli-śmy chwilą zadumy na naszym narodowym cmentarzu - na Powązkach.

Z wiszących ogrodów, umieszczonych na dachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, podziwialiśmy panoramę stolicy.

Potem jeszcze wizyta w wielkiej galerii "Arkadia", chwila odpoczynku i powrót do domu. Zmęczenie upałem nie stłumiło zadowolenia z wycieczki tak opiekunów jak i uczniów.

Wojciech Gramowski
Ewa Gumkowska