"Przedsiębiorczy Sobieski"

Szczycieński Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego wziął udział w nowoczesnym projekcie objętym honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uczniowie placówki dołączyli więc do ponad 47 tysięcy uczniów z 707 szkół, 19 tysięcy firm i instytucji z całego kraju.
Zbliża się maj, miesiąc w którym do boju o swoją przyszłość i marzenia staną maturzyści z całej Polski. Niektórzy z nich mają już jasno sprecyzowane plany na przyszłość, inni możliwości tych widzą znacznie więcej, są też tacy, którzy poszukiwania odpowiedniego dla siebie kierunku dalszego kształcenia odkładają na później. Młode osoby łączy niewątpliwie jedno, zadawane sobie wielokrotnie w myślach, pytanie: czy zawód, który wybiorę da mi satysfakcję, czy będę miał do niego odpowiednie predyspozycje? Odpowiedzi na te, oraz wiele innych zagadnień, pozwolił w praktyczny sposób zdobyć zorganizowany w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie " światowy Tydzień Przedsiębiorczości". Inicjatywa ta miała umożliwić młodym ludziom m.in zdobycie wiedzy na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania danej profesji oraz, co istotne, poznanie jej specyfiki "od kuchni". -To już 11 edycja programu. "Tydzień Przedsiębiorczości" jest wspaniałym projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej - zapewnia pomysłodawczyni i główna organizatorka akcji, pani Alicja Kasprowicz, która na co dzień naucza w liceum podstaw przedsiębiorczości oraz pełni funkcję szkolnego doradcy zawodowego.
W ramach projektu odbyło się w szczycieńskim liceum wiele spotkań i wyjazdów, w których młodzież miała możliwość czynnie uczestniczyć. Jednym z kierunków serii wycieczek był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Placówka ta, znajdująca się w czółówce rankingu uczelni medycznych, jest celem wielu uczniów, marzących o zawodzie lekarza, farmaceuty, czy dentysty. Młodzież, głównie z klas o profilu biologiczno-chemicznym, spędziła cały dzień wraz z wykładowcami i studentami uniwersytetu na odkrywaniu tajemnic pracy m.in. fizjoterapeuty, ratownika medycznego czy też anestezjologa. Co ważne i najbardziej dla młodych osób interesujące, pobyt nie ograniczał się do samych prezentacji i wykładów, ale praktycznych zajęć, dzięki którym mogli oni ocenić, czy taka forma pracy odpowiadałaby im w przyszłości. -Bardzo podobał mi się ten wyjazd i zachęcił do głębszego poznania problematyki związanej z podjęciem studiów o kierunku medycznym. Najbardziej zainteresowałam się sprawami związanymi z ginekologią i położnictwem. - relacjonuje Dominika Tokarska, uczennica klasy 1.
Podczas "Tygodnia Przedsiębiorczości" każdy znalazł coś ze swojego kręgu zainteresowań. Uczniom został umożliwiony wyjazd do Olsztyna, gdzie podzieleni na grupy odbyli warsztaty w Banku NBP, Teatrze im. Stefana Jaracza, Gazecie Olsztyńskiej, Radio Olsztyn i TVP Olsztyn. Młodzież spotkała się "oko w oko" z dziennikarzami, aktorami i pracownikami banku, gdzie mogła zapytać o plusy i ewentualne minusy ich codziennej pracy. Owocem pobytu w redakcji gazety był artykuł uczniów, opublikowany w jej kolejnym wydaniu.
Ujrzenie nieco innego obrazu niż ten, który pokazują znane programy telewizyjne, udostępniła wycieczka do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ku zdziwieniu niektórych uczniów okazało się, że prawdziwa rozprawa sądowa wygląda nieco inaczej, niż sobie dotychczas wyobrażali. Z jeszcze większą nieciepliwością czekali na moment jej rozpoczęcia, kiedy dowiedzili się jaka będzie tematyka procesu. Postępowanie dotyczyło Art. 148 Kodeksu Karnego, byli oni więc świadkami postawienia przed odpowiedzialność karną osoby oskarżonej o zabójstwo. Przez kilka godzin rozprawy nie brakowało emocji, szoku i łez, co uświadomiło uczniom, jak ogromne predyspozycje potrzebne są do wykonywania zawodu sędziego, prokuratora, czy też adwokata. O tym, że "jest to zawód dla ludzi o mocnych nerwach i sile przebicia" zgodził się porozmawiać z uczestnikami także Prezes Sądu Okręgowego. Przyszli studenci prawa starali się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję by pogłębić swoją wiedzę i móc wynieść z pobytu w Olsztynie jak najwięcej. Ciekawe dyskusje toczyły się na sądowych korytarzach, gdzie spotkani prawnicy zostali proszeni przez zainteresowanych uczniów, o przedstawienie poszczególnych etapów, które trzeba pokonać, by móc w przyszłości pretendować do tytułu sędziego, radcy prawnego, czy też adwokata. Atrakcją na koniec pobytu w Sądzie Okręgowym, okazała się możliwość przymierzenia togi sędziowskiej. Co jeszcze znajdowało się w ofercie proponowanej uczniom liceum? Poza wycieczkami odbył się również cykl spotkań z przedstawicielami rozmaitych zawodów. Na specjalnie zorganizowanych spotkaniach goszczono przedstawicieli blisko 20 profesjii, m.in. geodetę, farmaceutę, prawnika, architekta, nauczyciela akademickiego, inżyniera budowlanego, fizjoterapeutę czy też ratownika medycznego. Podsumowaniem tej edycji programu był "Dzień Przedsiębiorczości", w ramach którego uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji, Nadleśnictwa Korpele, Powiatowego Urzędu Pracy, Wyższej Szkoły Policji, Tygodnika Szczytno a nawet pracowników Urzędu Celnego w Olsztynie. Zaangażowanie się szkoły w ten innowacyjny projekt daje możliwość otworzenia się na problemy młodzieży, dotyczące podjęcia trafnej decyzji w wybieraniu ścieżki dalszego rozwoju edukacyjnego i zawodowego. Organizatorzy zapowiadają, że sukces projektu potwierdził chęć jego kontynuacji także w następnych latach.

Maria Kaliszewska

Obejrzyj galerię zdjęć