"Proszę wstać, Sąd idzie"

Tą znaną powszechnie formułę spodziewaliśmy się usłyszeć 27 marca, kiedy wraz z organizatorką wyjazdu Panią Alicją Kasprowicz oraz Paniami Ireną Dobryłko i Bożeną Gramowską udaliśmy się do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sąd ten jest sądem drugiej instancji - rozpatruje odwołania od orzeczeń sądów rejonowych, a więc między innymi Sądu Rejonowego w Szczytnie. Jedną z zasad funkcjonowania sądownictwa jest jawność postępowania. Oznacza to, że rozprawy sądowe są otwarte dla publiczności. Ku zdziwieniu niektórych uczestników wyjazdu okazało się, że prawdziwe rozprawy różnią się nieco od tych, które mogliśmy wcześniej oglądać w znanych programach telewizyjnych. Niezmiennie, a wręcz z jeszcze większymi emocjami, mogliśmy przyjrzeć się postępowaniu karnemu - tym razem nieodegranemu przez aktorów, ale takiemu, które odegrało samo życie. Jak można było dowiedzieć się z informacji wyświetlanych na bieżąco przed salą rozpaw, postępowanie dotyczyło Art. 148 Kodeksu Karnego.
Tegoroczni maturzyści, być może i przyszli prawnicy, którzy materiał z Wiedzy i Społeczeństwa opanowali już w 100%, bez zawahania mogli rozjaśnić pozostałym zagadkę dotyczącą jego tematyki. Wzięliśmy udział w postępowaniu, w którym oskarżonemu został postawiony zarzut zabójstwa. Emocji, szoku i chwil wzruszenia nie brakowało, gdyż wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że to wszystko dzieje się naprawdę - nie jesteśmy w teatrze czy telewizji, ale na naszych oczach odbywa się życiowy dramat wielu osób. To uświadomiło nam, jak ogromne predyspozycje potrzebne są do wykonywania zawodu sędziego, prokuratora, czy też adwokata. O tym, że "jest to zawód dla ludzi o mocnych nerwach i sile przebicia" rozmawiał z nami także Prezes Sądu Okręgowego, który zgodził się rozjaśnić nieco strukturę sądownictwa w Polsce oraz opowiedzieć wiele innych, a bardzo przydatnych szczegółów i ciekawostek związanych z wyborem aplikacji. Byliśmy również pod wrażeniem nowoczesności nowego budynku sądu, po którym mieliśmy okazję zostać oprowadzeni. Przyszli studenci prawa starali się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do by pogłębić swoją wiedzę i móc wynieść z pobytu w Olsztynie jak najwięcej. Ciekawe dyskusje toczyły się na sądowych korytarzach, gdzie spotkani prawnicy zostali proszeni przez zainteresowanych uczniów, o przedstawienie poszczególnych etapów, które trzeba pokonać, by móc w przyszłości pretendować do tytułu sędziego, radcy prawnego, czy też adwokata.
Atrakcją na koniec pobytu w Sądzie Okręgowym, okazała się możliwość przymierzenia togi sędziowskiej. Wykonane zdjęcia będą niewątpliwie pamiątką na całe życie. Kto wie, może część uczestników wycieczki będzie miało okazję nosić taką togę w swojej przyszłej pracy? Warto dodać, że wycieczka zorganizowana została w ramach Dnia Przedsiębiorczości, objętego honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Maria Kaliszewska, III F

Obejrzyj galerię zdjęć