Wycieczka na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

22 lutego 2014r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wycieczka była skierowana przede wszystkim do osób, które wiążą swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Wyjazd został zorganizowany przez panią Alicję Kasprowicz - szkolnego doradcę zawodowego i nauczyciela podstaw przedsiębiorczości. Pozostałymi opiekunami były panie: Jolanta Zieniuk - Piwowarska oraz Ewa Gumkowska.

Uczniowie szczególnie zainteresowani biologią i chemią mieli wspaniałą możliwość, aby poznać specyfikę pracy w służbie zdrowia oraz zobaczyć, jak wyglądają zajęcia studentów. Na początku odwiedziliśmy nowoczesny Wydział Nauk o Zdrowiu, gdzie odbywały się warsztaty z fizjoterapii, ratownictwa medycznego, anestezjologii oraz położnictwa. Studenci Uniwersytetu Medycznego chętnie odpowiadali na nasze pytania i przybliżali perspektywy pracy w zawodach medycznych. Warsztaty, w których braliśmy udział, nie polegały tylko na biernym słuchaniu, ale także na działaniu. Studenci fizjoterapii pokazywali różne techniki masażu, a następnie my powtarzaliśmy je pod ich kierunkiem. Na warsztatach z ratownictwa medycznego oglądaliśmy wnętrze karetki, dokonywaliśmy resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji elektrycznej na fantomie, który oddychał, miał puls i krwawił. Przez pewien czas byliśmy w sali intensywnej terapii podłączeni pod rozmaite urządzenia, z których korzystają anestezjolodzy. Mierzyliśmy sobie saturację, tętno, ciśnienie, EKG serca.

Na koniec wycieczki udaliśmy się do pięknego, późnobarokowego "Polskiego Wersalu" - Pałacu Branickich, gdzie mieści się biblioteka Uniwersytetu Medycznego. Widok elegancko urządzonych pomieszczeń, z zabytkowymi, wysokimi regałami wypełnionymi stosem książek zapierał dech w piersiach. Poczuliśmy się jak w Hogwarcie. Uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem Uniwersytetu i Pałacu Branickich. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Akademia Medyczna reprezentuje naprawdę wysoki poziom i jest wyjątkowo przyjazna dla pracowników i studentów. Kto wie, może ktoś z nas w przyszłości będzie opuszczał mury tej uczelni jako absolwent?

Napisała Katarzyna Merta z kl. I c

Obejrzyj galerię zdjęć