"Tydzień dla Oszczędzania" w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie

Już po raz trzeci nasza szkoła przyłączyła się do społecznej akcji pt."Tydzień dla Oszczędzania" organizowanej przez Fundację Kronenberga i Fundację Think. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach światowego Dnia Oszczędzania, który przypada 31 października. Obchodzenie tego święta stało się tradycją w całej Polsce, także w naszej szkole, gdzie w rozmaity sposób rozwijaliśmy cenną umiejętność gospodarowania własnymi zasobami. Organizatorem "Tygodnia dla Oszczędzania" w naszej szkole była pani Alicja Kasprowicz - nauczyciel podstaw przedsiębiorczości.
Uczniowie brali udział w warsztatach ekonomicznych prowadzonych przez pracowników banku PKO BP. W ten sposób poszerzyli wiedzę z zakresu bankowości. Poza tym osoby zainteresowane wykonywaniem zawodów związanych z ekonomią miały okazję spotkać się ze studentem SGH.
Działania uczniów nie skończyły się tylko na biernym słuchaniu wykładów. Każdy miał możliwość udziału w grze symulacyjnej pt. "Pierwszy Milion". Jest to doskonałe narzędzie do wykorzystywania wiedzy o oszczędzaniu i gospodarowaniu finansami w praktyce. Uczestnicy obracają wirtualnymi pieniędzmi, uczą się jak inwestować na giełdzie. Mateusz Dziekoński, uczeń naszej szkoły zajął 5 miejsce w kraju w konkursie ogólnopolskim i otrzymał w nagrodę iPoda shuffle.
Zaangażowanie w "Tydzień dla Oszczędzania" miało różny wymiar. Uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali plakaty promujące oszczędzanie. Poza tym zainteresowani brali udział w akcji "Marzenie mam". Inicjatywa polegała na wykonaniu tabliczek, na których umieszczono sprecyzowane marzenie, obliczony czas oszczędzania i kwotę pieniędzy potrzebną do zrealizowania tego marzenia. Inni uczniowie zakładali internetowe blogi, na których umieszczali posty, prezentacje, zdjęcia i filmiki o tematyce osobistych finansów.
"Tydzień dla Oszczędzania" w naszej szkole cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wiele osób angażowało się w każdą inicjatywę związaną z oszczędzaniem i inwestowaniem finansami. Oby zdobyte umiejętności i wiedza zaprocentowały w przyszłości!

Uczennica klasy I c Katarzyna Merta