Apel z okazji Dnia Niepodległości

8.11.2013r. odbył się uroczysty apel poświęcony 95 rocznicy odzyskania niepodległości.
Uczniowie klas II b,d,f i III f przygotowali program artystyczny, w którym przypomnieli okoliczności w jakich odradzała się nasza ojczyzna.
Podkreślono wysiłki kolejnych pokoleń, patriotów, zmierzające do przywrócenia w pełni suwerennego bytu państwu polskiemu. Występujący zwrócili uwagę, że w walce orężnej i dypolomatycznej, nieocenione zasługi dla niepodległości państwa polskiego oddali: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i wielu innych działaczy i bezimiennych bohaterów.
W programie wykorzystano pieśni patriotyczne: Warszawiankę, Piechotę, Pierwszą Brygadę, Wojenko, Wojenko w nowych aranżacjach, a także utwory podkreślające znaczneie wolności dla każdego narodu i czlowieka, piosenkę zespołu Chłopcy z Placu Broni "Kocham wolność" i Marka Grechuty "Wolność".
Występujący wygłaszali, recytowali teksty poetyckie na tle slajdów przedstawiających walki Legionów.
Wzruszający był fragment filmu A. Wajdy "Wesele", przedstawiający słynną rozmowę, w której Poeta w prostych słowach, tłumaczy Pannie Młodej, czym jest Polska.
Szczególnie poruszające było zakończenie programu, gdy na tle polskich krajobrazów widzianych z lotu ptaka, zabrzmiały słowa pieśni
"Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście
Wolność - to wśród życia gór i chmur
Poprzez każdy bór i mur znać przejście.
A wolność to królestwo dobrych słów
Mądrych myśli, pięknych słów
To wiara w ludzi ..."

Reakcja widowni świadczyłą o tym, że program wywołał w sercach i umysłach widzów zadumę i relekscję nad tym, co znaczą dla nas dzisiaj terminy takie jak: patriotyzm, bohaterstwo, honor, ojczyzna. Program przygotowali ucz. kl. II b - Joanna Dziczek,IId - Hubert Mikosza, IIf - Robert Błaszczyk, Daniel Czaplicki, Mateusz Szydłowski, Jassica Jędrzejczyk, Natalia Pławska, Karolina Lemańska, Aleksadra Deptuła, Dariusz Trzciński, III f - Wioleta Elbruda, Martyna Dąbkowska pod kierunkiem p. E. Mrożek, p. A. Bryk, konsultacja historyczyna: p. A. Bugaj.

fot. Magdalena Karpińska

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9