Wizyta uczniów naszej szkoły w Herten

Kilka osób z naszego liceum dostąpiło niewątpliwego zaszczytu uczestnictwa w Dniach Klimatu (00), które odbyły się w Herten w dniach 16-18 września.
Młodzież z wszystkich współpracujących miast została zaproszona przez burmistrza, do wzięcia udziału w konferencji dotyczącej ochrony środowiska. W skład delegacji reprezentującej Szczytno weszli Magda Boszko, Frania Clausen, Marta Enerlich, Magda Maciejewska, Janek Bączek (wszyscy z klasy 2d), nauczyciel niemieckiego - pan Michał Jeziorny oraz przedstawiciel Urzędu Miasta – pan Albert Kilimann. (01)

Do oddalonego o ponad 1000km od Szczytna miasta partnerskiego przybyliśmy już w czwartek, 15 września. Na miejscu okazało się, że byliśmy pierwsi, dlatego mieliśmy trochę czasu na krótki spacer po okolicy. Tak naprawdę była to jedyna chwila, kiedy mogliśmy pobyć sami, bo już o 18:00 zaczął się bardzo intensywny i równie interesujący program przygotowany przez organizatorów. Głównym celem pobytu wszystkich czterech młodzieżowych delegacji było opracowanie dziesięciu sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Prawdę mówiąc nie było to proste zadanie, którego dodatkowo nie ułatwiała nam bariera językowa.
Kiedy dotarły już pozostałe delegacje, pojechaliśmy na wspólną kolację do Gościńca Scherlebeck. (02) Wszyscy byli podekscytowani możliwością poznania nowych osób z innych miast, a nawet państw. Rozmawialiśmy dużo o codziennym życiu, swoich zainteresowaniach, marzeniach, planach na przyszłość. Właśnie wtedy padły pierwsze pytania o ochronę środowiska i powody, jakimi kierowaliśmy się przyjeżdżając do Herten.
Drugi dzień upłynął nam pod znakiem konferencji oraz wykładów ekspertów, które były okazją nie tylko do zrozumienia lepiej problemów środowiska, ale także do podszkolenia znajomości języków obcych. Swoją obecnością zaszczycił nas sam Günther Oettinger – komisarz europejski ds. energii. (03) Tego dnia wiele mówiło się o potrzebie współpracy, bo przecież nie wystarczy samemu dbać o środowisko – trzeba również nakłonić do tego innych. Wieczorem weszliśmy na pięknie zagospodarowaną hałdę usypaną z odpadów górniczych kopalni Ewald (już nieczynnej), żeby podziwiać panoramę okolicy. (04) (05)
Sobota była wyjątkowa! Rankiem spośród wszystkich pomysłów na ograniczenie emisji CO2 wybraliśmy 10 najlepszych, a tuż potem zamieniliśmy się rolami z ekspertami. Tym razem to my mówiliśmy, a oni słuchali i robili notatki. Polska grupa miała zadanie dodatkowe. Musieliśmy przygotować krótkie wystąpienie na temat kompetencji interkulturowych. Pomogła nam w tym nasza koleżanka z Francji – Amelie. Popołudniu nastąpiła część „dla ciała”. Zwiedzaliśmy okolicę na rowerach. (06) Mieliśmy wtedy możliwość wypróbować e-bike. Są to rowery dla leniuchów (z akumulatorem, który ładuje się podczas pedałowania, a potem pomaga jechać np. pod górkę :)).
Wzięliśmy też udział w Dniu Kompostu i poznaliśmy tam niemieckiego prezesa stowarzyszenia „Koło Przyjaźni Szczytno – Herten”. (07) Zwiedziliśmy budynek, w którym wykorzystywana jest tylko energia słoneczna oraz spalarnię śmieci. (08) Wieczorem było coś "dla ducha" - uczestniczyliśmy w koncercie Reinholda Beckmanna - znanego w całych Niemczech dziennikarza i prezentera, który także śpiewa!
Ostatni dzień to wielkie podsumowanie warsztatów. Rano dokończyliśmy naszą prezentację i wystąpiliśmy na scenie podczas Dnia Rodziny. Nie zapomnieliśmy o konkursie "New 7 Wonders of Nature".
(09) Ze sceny zachęcaliśmy wszystkich mieszkańców Herten, a także naszych przyjaciół ze Schneeberg i Arras do głosowania na Mazury i namawiania do tego innych. Spróbowaliśmy również jazdy na segway'ach. (10)

Spośród miast partnerskich to Szczytno położone jest najdalej, dlatego musieliśmy wyjechać najwcześniej. Już o 11:30 opuściliśmy Herten w dość dziwnych nastrojach. Dziwnych, bo byliśmy jednocześnie szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w tak ciekawym i ważnym dla naszych regionów wydarzeniu, ale także ciężko było nam rozstać się z przyjaciółmi. Bardzo się zżyliśmy, mimo iż spędziliśmy razem zaledwie trzy dni.
Ten weekend bez wątpienia na długo zapadnie w naszej pamięci, tak, jak i ludzie, których poznaliśmy. Oby nasza ciężka praca nie poszła na marne i do rychłego zobaczenia!

Tekst: Magda Maciejewska IId

01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10