Sympozjum kresowe

20 paĽdziernika 2010 r. w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie odbyło się kolejne już sympozjum kresowe. Jego tematem były Syberyjskie losy polskich dzieci w czasie drugiej wojny światowej.
Organizatorami byli: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej w Szczytnie oraz Koło Młodych Miłośników Kresów, które od wielu lat działa w ZS nr 3 pod kierunkiem nauczycielki historii Krystyny Gełdon.

W programie sypozjum znalazły się referaty przygotowane przez młodzież:

1. Deportacje polskich dzieci na wschód.
  2. Warunki życia polskich dzieci na zesłaniu w Rosji w pierwszym okresie wojny.
  3. Polskie dzieci przy Armii Andersa w ZSRR.
  4. Losy polskich dzieci pozostałych w ZSRR po wyjściu Armii Andersa.
  5. Repatriacje polskich dzieci do ojczyzny.

Wiedzę historyczną przeplatały wiersze oraz pieśń napisana przez Mariana Jonkajtysa "Kresowe dzieci".

Tragiczne losy polskich dzieci na Syberii potwierdzili świadkowie tych wydarzeń: Eugeniusz Grabski - prezes Związku Sybiraków w Olsztynie i wiceprezes Krajowej Rady ZS, Maria Ostrowicka, Jadwiga Jarema i Edmund Legowicz ze Związku Sybiraków w Szczytnie oraz Jadwiga Fomin przybyła 10 lat temu do Szczytna z Kazachstanu.
Obecni byli także na sympozjum kresowiacy kombatanci i Sybiracy ze Szczytna oraz młodzież z ZS nr 3 i delegacje młodzieży wraz z nauczycielami z ZS nr 1, ZS nr 2 i Gimnazjum nr 2.

Sympozjum zaszczycili swoją obecnością: Starosta Szczycieński Jarosław Matłach, burmistrz miasta Szczytna Danuta Górska, przedstawiciele WSPolu, władz samorządowych oraz lokalnych mediów.

1 | 2 | 3 | 4